Światła diodowe – korzyści i zalety korzystania ze świateł LED

Światła diodowe – korzyści i zalety korzystania ze świateł LED

Diody LED powoli zastępują konwencjonalne żarówki w nowoczesnych samochodach. Reguła ta obowiązuje nie tylko popularne światła dzienne czy diodowe oświetlenie wnętrza. Coraz częściej lampy tylne, a teraz również reflektory przednie stają się całkowicie LEDowe. Wiele producentów aut już dziś oferuje oświetlenie, która nie posiada już ani jednej „tradycyjnej” żarówki, każde światło w samochodzie, zewnętrzne i wewnętrzne jest zastąpione diodami.

Skąd ta moda? Czy diody rzeczywiście są lepsze od tradycyjnych żarówek?

Z technicznego punktu widzenia, diody są nie tylko mniejsze, ale obecnie również wydajniejsze! Specjalnie przygotowane odbłyśniki i soczewki, ogromne doświadczenie producentów i inżynierów sprawia, że diody biją na głowę tradycyjne rozwiązania. Oczywiście mamy tu na myśli oryginalne produkty i fabryczne rozwiązania, które rozwijane są przez największe koncerny samochodowe, a nie o chińskich podróbkach. Małe rozmiary otwierają masę możliwości dla inżynierów, którzy mogą formować światła w dowolne kształty. Biorąc jako przykład światła do jazdy dziennej “LEDayFlex” – trudno wyobrazić sobie podobne rozwiązanie z tradycyjnymi żarówkami. Kolejną zaletą rozwiązania diodowego jest dłuższy czas pracy takiej diody. Przeżyje ona nie jedno auto, bez potrzeby wymiany żarówek, bez dodatkowych kosztów.

Droga technologia. Czyli czas na wady.

Technologia rzeczywiście jest obecnie droga, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fabryczne rozwiązania, takie jak całkowicie diodowe reflektory przednie do Audi, BMW czy Mercedesa. Zawsze wiąże się to z dodatkowym kosztem kilku tysięcy złotych. Podobna historia dotyczyła świateł ksenonowych, które z początku były bardzo drogim rozwiązaniem, a teraz stały się standardem w każdym samochodzie klasy premium. Nikogo więcej nie dziwią światła ksenonowe w małych kompaktach, co jeszcze parę lat temu było nie do pomyślenia. Tak jak wiele innych technologii, które powoli stają się codziennością. Podobnie będzie ze światłami ledowymi, to tylko kwestia czasu. Już dziś możemy korzystać z tej niesamowitej i zarazem bardzo zaawansowanej technologii.

Zapraszamy do obejrzenia filmów o LEDowym oświetleniu w samochodach marki Mercedes:

https://www.youtube.com/watch?v=qqgcnXtCPPk

BMW:

https://www.youtube.com/watch?v=ordX8_CYwK0

Oraz prezentacji firmy HELLA o technologii MATRIX LED: